Zaloguj się
Rejestracja
Instagram Youtube
Zamknij

Konkurs Bake & Play rozstrzygnięty. Kto został laureatem V edycji?

26 marca 2021, 11:04

V edycja prestiżowego konkursu dla młodych cukierników Bake & Play właśnie dobiegła końca. Zarówno frekwencja, jak i poziom zgłoszonych prac, po raz kolejny wprawiły jurorów w zdumienie. – Patrząc na wypieki, których zdjęcia i opisy wysłali nam uczestnicy, jestem spokojny o przyszłość polskiego cukiernictwa – podsumował Jacek Zięba, technolog żywności ZT Kruszwica i jeden z jurorów konkursu. – Gratuluję wszystkim uczestnikom. Jesteście wielcy. A dzięki wam ostatnie tygodnie były dla mnie najsłodszym czasem przygotowań świątecznych, jaki mogłem sobie wyobrazić. Jedyną trudną chwilą był dla mnie proces wyboru laureatów, a było z czego wybierać – dodał.

Na wyzwanie Akademii Mistrza i ZT Kruszwica odpowiedziało przeszło 100 uczestników, którzy przygotowali prace nt. „Wielkanocne Wypieki”. – Trochę się obawiałem, że młodzież zadziała schematycznie i przygotuje klasyczne mazurki – przyznaje Jacek Zięba. – Nie mogłem się bardziej pomylić. Młodzi cukiernicy wykazali się ogromną fantazją, kreatywnością i pomysłowością, pokazując nam swoje nowoczesne, choć pięknie czerpiące z tradycji, podejście do świątecznych wypieków. Podczas oceny prac zaskoczyło nas to jak różnorodne techniki cukiernicze stosowali uczestnicy, jakie zaoferowali nam bogactwo smaków, form i dekoracji. Po raz pierwszy pojawiły się nawet wypieki wegańskie. Brawo!

Jacek Zięba nie był jedynym sędzią, który miał problem z wyborem zwycięzców. Dyskusje były bardzo burzliwe, a zdania podzielone. – Każdy z nas miał swoich faworytów, o których walczył do końca – opowiada ze śmiechem Justyna Łukasik-Russek z firmy Warsztat PR, odpowiedzialnej za techniczną stronę konkursu. – Umiejętności wielu uczestników po prostu nas zaskoczyły. Tym bardziej, że do tej edycji zgłosili się bardzo młodzi ludzie. Blisko połowa z nich to osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 lat, a które mają już naprawdę ogromną wiedzę i umiejętności.

Mieczysław Chojnowski, przewodniczący jury, także nie szczędził uczestnikom komplementów. – Mnóstwo naprawdę świetnych prac, a trzeba pamiętać, że wiele z nich powstało nie w dobrze wyposażonych pracowniach, tylko w domowych kuchniach, gdzie brakuje specjalistycznych sprzętów, a często także bardziej wymyślnych surowców. Tym bardziej jestem więc pod wrażeniem i mam nadzieję, że ta zdolna młodzież w przyszłości zwiąże się z cukiernictwem i będzie je pięknie rozwijać – dodał mistrz świata w cukiernictwie, Mieczysław Chojnowski.

W tym roku cieszący się dużym uznaniem konkurs dla młodych cukierników Bake & Play miał swój mały jubileusz. Przez pięć lat zabawa zyskała rozgłos nie tylko wśród cukierniczej młodzieży, ale także wśród osób starszych. – Cieszy nas nie tylko rosnąca frekwencja, ale też fakt, że dynamicznie rozwija się grupa Bake & Play, do której dołączyło już przeszło 1300 osób – mówi Justyna Łukasik-Russek. – To nie tylko uczestnicy, ale też ich nauczyciele, mentorzy, doświadczeni cukiernicy, którzy służą radą i pomocą.

Dzięki temu ogromnemu zainteresowaniu znacznie łatwiej jest realizować cele, które od początku stawiają sobie organizujące konkursu: Akademia Mistrza i ZT Kruszwica. – Chcemy wyłapywać młode talenty, wspierać je i promować. Zależy nam też na przyciągnięciu młodych ludzi do tego pięknego zawodu, bo niedobór pracowników, którzy mają umiejętności i pasję, to jedna z największych bolączek branży. Wszystkim nam zależy na rozwoju polskiego cukiernictwa, a patrząc na prace naszych uczestników, wierzę, że ten konkurs mocno je wspiera – mówi Jacek Zięba.

Na koniec – wisienka na torcie. Najwyższy czas ogłosić listę laureatów V edycji konkursu Bake & Play:

Miejsce I. Norbert Zięba
Miejsce II. Ola Stencel
Miejsce III. Małgosia Skupio

Jury przyznało także wyróżnienia. Otrzymali je:

  1. Sebastian Nowak – za różnorodność receptur i ogrom włożonej pracy
  2. Nela Wójcik – za wyjątkowe walory plastyczne wegańskiego wypieku. 

W konkursie fotograficznym zostały wyróżnione następujące osoby: 

Miejsce I. Emilia Grzesiczek @sweetandfit
Miejsce II. Diana Tyczyńska @poczestuj_sie
Miejsce III. Magdalena Filip @madzia.filip

Jury przyznało także wyróżnienie Małgosi Skupio.

Serdecznie gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom!

Już dziś zapraszamy też do udziału w kolejnej odsłonie konkursu Akademii Mistrza.

Przewiń do góry