Zaloguj się
Rejestracja
Instagram Youtube
Zamknij

Wywróżyć przyszłość!

29 listopada 2016, 09:30

Huczne zabawy, spotkania z przyjaciółmi, przepyszne wypieki z wróżbami i wyczekiwanie pomyślnej przyszłości. Brzmi znajomo? Chodzi, oczywiście, o popularne Andrzejki, obchodzone w nocy z 29 na 30 listopada. Warto zadbać o to, by ten magiczny wieczór przebiegł w przyjemnej, radosnej i „słodkiej” atmosferze.

O początkach Andrzejek słów kilka

Historycy nie znają jeszcze dokładnej genezy święta, choć wyraźnie wskazują na co najmniej dwie możliwe wersje. Niektórzy uważają, że Andrzejki swoje początki mają jeszcze w starożytnej Grecji. Inni pochodzenia święta wypatrują jednak w kulturze celtyckiej i starogermańskiej, ze względu na Freja – boga miłości, bogactwa i radości. We wróżbach odpowiedzi na pytania szukały zwłaszcza młode kobiety, które chciały wiedzieć, czy uda im się wyjść za mąż w przyszłości. Mężczyźni swoje „wróżbowe” święto mieli natomiast w Katarzynki, czyli w nocy z 24 na 25 listopada. Wspólnie zaczęto je obchodzić dopiero z biegiem czasu – dzisiaj są okazją do zabawy i spotkań ze znajomymi, a same wróżby stanowią jedynie przyjemne dopełnienie wieczoru.

Andrzejkowe wróżby

Najpopularniejszą metodą przepowiadania przyszłości w Andrzejki jest lanie wosku. Jak to zrobić? Wosk należy rozpuścić w garnku, a następnie przelać przez dziurkę od klucza. Popularne jest również wróżenie z karteczek. Wypisujemy na nich imiona męskie i damskie, a następnie wkładamy pod poduszkę. Rano wyciągamy jedną z nich i odczytujemy imię – teraz tylko czekać, aż spełni się przepowiednia. Niezwykle interesującymi formami obchodzenia święta są wróżenie z obierek z jabłek czy z fusów po niedopitej kawie. Filiżankę z kawą należy wtedy zakręcić (najlepiej w prawo, lewą ręką), a następnie ustawić dnem do góry – może być na talerzyku lub na ręce. Popularne są również losowanie przedmiotów o różnym, symbolicznym znaczeniu, wróżby z pierogów czy rozsypywanie szpilek.

Słodkie wypieki na Jędrzejki

W ten szczególny dzień warto podarować sobie nieco słodkości i dobrego humoru. Nie warto marnować jabłek, z których powstały andrzejkowe obierki – zrób z nich przepyszne apple pie! Szczegółowy przepis znajdziesz tutaj. Bardzo popularne są również ciasteczka z wróżbą (będące elementem chińskiej tradycji), wykonane z kruchego, niezbyt tłustego ciasta – urozmaicą czas przy wróżbach. Do ich wykonania potrzebujesz jedynie ok. 270 g mąki, łyżkę oleju, wody i cukru waniliowego oraz 3 jajka. Składniki trzeba zagnieść na ciasto, a potem rozwałkować i wyciąć z niego kółka (najlepiej szklanką). Przed zlepieniem kółek w rogaliki należy wsadzić do nich zwinięte wróżby i wstawić do piekarnika na 180 stopni. Powinny rosnąć tam przez 15-20 minut, aż do osiągnięcia złotego koloru. Warto posypać je cukrem pudrem dla podkreślenia słodyczy i gotowe!

Przewiń do góry