Zaloguj się
Rejestracja
Instagram Youtube
Zamknij

Gdzie szukać oszczędności w firmie?

Wiele firm poszukuje nowych możliwości efektywnego działania. Dobrym momentem na doskonalenie własnej usługi jest spowolnienie rynkowe. Duża część zysku jest ukryta w nowych pomysłach biznesowych oraz elastyczności działania wobec klienta. Resztę stanowią wyeliminowane straty wewnętrzne. Oszczędności niekoniecznie należy szukać w redukowaniu stanowisk pracy. W cyklu “Firmowe oszczędności i usprawnienia” dowiecie się, w jaki sposób zastosować alternatywne rozwiązania, aby przełożyły się na konkretne zyski.

Pierwsze kroki w szukaniu oszczędności

Początkowo każda firma rozwija się dynamicznie, lecz zawsze po jakimś czasie pojawia się spowolnienie wywołane kryzysem. Wtedy większość starań przedsiębiorców zwrócona jest na utrzymanie minimalnych obrotów biznesu. Obciążenia nie maleją, a comiesięczne raty kredytowe za maszyny i urządzenia nie napawają optymizmem. W takiej sytuacji ciężko skupić się na rozwijaniu rynku. Brakuje entuzjazmu i sił, a jedynym dobrym rozwiązaniem wydaje się redukcja etatów. Każdy przedsiębiorca, który chce zacząć oszczędzać, powinien zastanowić się od czego zacząć i jak się do tego zabrać. Na pewno potrzebny jest dobry plan działania i konsekwencja. Czy są jakieś korzystne sposoby na rozwiązanie tego problemu? Jak sobie z tym poradzić?

Koszty mediów

Małe, jak i duże przedsiębiorstwa, powinny zwrócić szczególną uwagę na koszty związane ze zużyciem energii. Istotnym elementem jest stan instalacji, taryfa, wyłączanie po pracy wszystkich urządzeń w stanie czuwania poza tymi, które muszą pracować. Zastosowanie w pomieszczeniu jednej żarówki o dużej mocy będzie tańszym rozwiązaniem, niż czterech o takiej samej mocy. Przy długim czasie oświetlenia lepiej sprawdzą się te energooszczędne. Również znaczące okazują się zasady związane z nawykami pracowników – gaszenie światła, wyłączanie urządzeń itp. Brak marnotrawstwa w przypadku miejsc poboru wody zapewnią szczelne rury i krany, a odpowiednia izolacja dachu oraz okien pozwoli uniknąć strat ciepła. Korzystnym rozwiązaniem są także urządzenia regulujące i sterujące temperaturą.

Koszty planowania

W tej dziedzinie pojawia się szerokie pole możliwości. Dotyczy ono wielu obszarów, takich jak:

  • Produkcja

Planowanie procesu produkcji jest szczególnym elementem działania większości cukierni oraz piekarni. To, co warto podkreślić, to doskonalenie procesów wytwarzania, które pozwolą wyeliminować zbędne koszty i zapewnią właściwą kalkulację uwzględniając cały koszt wytworzenia oraz dbałość o zachowanie relacji między dążeniem do rynkowej ceny, a jakością produktu.

  • Zakupy

Szczególną uwagę należy zwrócić na przemyślaną strategię zakupową. Patrząc na różnice cenowe produktów utrzymywanie części zapasów może okazać się opłacalne. Jednak pozostałe zakupy powinny funkcjonować na zasadach: nikły zapas, dostawa na żądanie. W ten sposób zwalnia się miejsce fizyczne i nie dochodzi do zamrożenia środków. Wielu dostawców jest w stanie dowieźć nam niewielkie ilości towarów. Korzystanie z zakupów internetowych również pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy – szczególnie, jeżeli kupuje się produkty na aukcjach internetowych.

  • Transport

Trasy dowozów powinny być przemyślane pod kątem logistycznym. Ponieważ transport cukierniczy z natury jest specjalistyczny i nie pozwala na przewożenie innych towarów, raczej trudno byłoby skorzystać z istniejących platform handlu usługami transportowymi i szukanie „kursów powrotnych” na dłuższych trasach. Silnym standardem jest troska o braki strat w towarze.

Przewiń do góry