Zaloguj się
Rejestracja
Instagram Youtube
Zamknij

Pączki na świecie. Jak smażą w innych krajach?

11 stycznia 2021, 10:39

Cały świat kocha pączki! I trudno się dziwić, bo ten przysmak po prostu uwodzi smakiem. Sprawdźcie, jak wyglądają bliżsi i dalsi krewni naszych tradycyjnych pączków!

Dookoła pączka, czyli pączki ze świata

Specjalnie dla naszych czytelników zebraliśmy aż 17 pączków z całego świata. Większość z nich nie przypomina naszych tradycyjnych polskich pączków. Różnią się nadzieniami, recepturami, smakiem, lecz łączy je jedno – sposób przygotowania, czyli smażenie! A przecież ono jest naszą pasją, dlatego z przyjemnością przedstawiamy Wam tę bogatą różnorodność smażonych przysmaków ze świata. Smacznego!

An (Korea, Chiny, Japonia)

źródło: Fotolia

Ten niepozorny, posypany cukrem pączuszek ukrywa w sobie wytrawny smak czerwonej fasoli. Podobnie jak nasz pączek, przygotowany jest z ciasta drożdżowego.

Balushahi (Północne Indie, Pakistan, Nepal)

źródło: Fotolia

Balushahi stanowi tradycyjny deser lub przekąskę. Te kremowe pączuszki przygotowuje się z jogurtu i smaży na maśle ghee.

Beignet – pączek (Francja)

źródło: Fotolia

Pączek do kwadratu! Ten francuski przysmak robi się z ciasta drożdżowego i smaży na głębokim tłuszczu. Posypuje się je szczodrze cukrem pudrem.

Bismarck / berliner (Niemcy)

źródło: Fotolia

Dość podobne do naszych pączków, z ciasta drożdżowego i smażone na głębokim tłuszczu. Nadziewane dżemem lub marmoladą, obsypane cukrem pudrem.

Bomboloni (Włochy)

źródło: Fotolia

Bomboloni to pochodzące z Toskanii pączki wypełnione kremem. Nadziewa się je od góry zamiast z boku i pozostawia warstwę nadzienia u góry.

Churros (Hiszpania, Ameryka Łacińska)

źródło: Fotolia

Churros już zdążyły zyskać popularność w różnych częściach świata, ale przede wszystkim kojarzy się je z Hiszpanią i regionami Ameryki Łacińskiej. To smażone na głębokim tłuszczu parzone ciasto obsypuje się cynamonem i cukrem. Często jedzone jako śniadanie lub jako wieczorna przekąska. Zanurza się je w cafe con leche lub gorącej czekoladzie. Możesz dowiedzieć się więcej o churros na naszym portalu.

Jalebi (Południowa Azja, Indie, Bliski Wschód)

źródło: Fotolia

Jalebi to delikatne krążki z lepkiego, sfermentowanego ciasta. Z wyglądu bardzo przypomina funnel cake. Po smażeniu zanurza się je w syropie. Podobnie jak wszystkie specjały tego typu, najlepiej smakują na ciepło.

Koeksisters (Południowa Afryka)

źródło: Fotolia

Koeksisters to tradycyjny deser z RPA. To smażone na głębokim tłuszczu zaplatane ciasto jest lepkie i chrupiące na zewnątrz oraz wilgotne i syropowe wewnątrz. Po smażeniu zanurza się je w syropie o smaku cynamonu, imbiru i cytryny.

Loukoumades (Grecja i Cypr)

źródło: Fotolia

Te smażone na głębokim tłuszczu “pączuszki” oblewa się miodem i posypuje cynamonem. Podobno w starożytnej Grecji serwowano je olimpijczykom. Na szczęście teraz może posmakować ich każdy.

Munkki (Finlandia)

źródło: Fotolia

Munkki odrobinę przypominają amerykańskie donuty, ale są o wiele cięższe. Ich ciasto składa się z masła, jajek, mąki i soli. Najczęściej występują w formie pierścienia albo kółek wypełnionych truskawkowym dżemem. Wariacją na ich temat jest possu – płaska i niemal kwadratowa wersja tego samego specjału.

Oliebollen (Holandia)

źródło: Fotolia

Oliebollen to kulki z ciasta drożdżowego smażone na głębokim tłuszczu, nadziewane rodzynkami i kawałkami jabłek. Tradycyjnie Holendrzy raczą się nimi podczas sylwestra.

Papanaşi (Rumunia)

źródło: Fotolia

Ten rumuński pączek przyrządza się ze świeżego twarogu, mąki i cukru. Dla dodatkowego smaku podaje się go ze śmietaną i dżemem wiśniowym lub jagodowym.

Sel Roti (Nepal)

źródło: Fotolia

Nepalskie sel rothi jada się zarówno jako śniadanie jak i specjał na wyjątkowe okazje – na przykład podczas świąt religijnych takich jak Dashain czy Tihaar. Ten smakowity przysmak przygotowuje się z mąki ryżowej i smaży na cienkie i chrupiące “obręcze”.

Sfenj (Maroko)

źródło: Fotolia

Ich kształt przypomina amerykańskie donuty – poza tym, że nie są idealnie opływowe. Drożdżowe ciasto na sfenji jest lepkie i niesłodzone. Często sprzedaje się je prosto z ulicy. Doskonale smakują zarówno z cukrową posypką jak i bez niej. Jada się je na śniadanie z filiżanką herbaty.

Sufganiyot (Izrael)

źródło: Fotolia

Sufganiyot czyli smażone, nadziewane dżemem bułeczki są popularnym przysmakiem w czasie żydowskiego święta Chanuka. Wyjątkowo przypominają nasze polskie pączki.

Tulumba (Turcja)

źródło: Fotolia

Tulumba przygotowuje się z dość ciężkiego, jajecznego ciasta, które wyciska się na gorący olej. Po smażeniu zanurza się je w syropie. Są popularne także w innych krajach basenu Morza Śródziemnego.

Youtiao (Chiny)

źródło: Fotolia

Youtiao, choć przypominają churros, znacznie się od nich różnią. Wykonywane z lekko słonego ciasta i smażone na głębokim tłuszczu, macza się je w kleiku ryżowym bądź sojowym mleku.

Mamy nadzieję, że udało nam się zainspirować naszych czytelników do poszukiwania nowych smaków na Tłusty Czwartek i nie tylko! Pamiętajcie, że przysmaki z całego świata możecie z powodzeniem wysmażyć na polskiej fryturze.

Źródła

https://www.thedailymeal.com/travel/17-kinds-doughnuts-around-world-slideshow/slide-13

Artykuł pierwotnie ukazał się w portalu gastronomicznym Smażymy.

Przewiń do góry