Zaloguj się
Rejestracja
Instagram Youtube
Zamknij

Margaryny premium Maestra – czyli idealne rogale na Świętego Marcina

09 października 2018, 17:31

Niewielu dziś pamięta kim jest Święty Marcin, którego dzień obchodzimy 11 listopada. Nie zapomnieliśmy jednak o tradycyjnych smakołykach przygotowywanych z okazji jego święta – pieczonej gęsi i prawdziwym symbolu tego dnia – świętomarcińskich rogalach z delikatnego, listkującego ciasta, nadziewanych masą z białego maku i bakalii. 

Nie zapomnieliśmy też, że jednym z kluczowych składników tego sławnego wypieku jest odpowiedni tłuszcz. Bez niego ciasto nie będzie wystarczająco delikatne, chrupiące i złociste. Dziś jednak od każdego wypieku wymagamy już nie tylko doskonałego aromatu i idealnej faktury. Chcemy więcej.

Świętomarciński rogal powinien łączyć w sobie tradycyjną recepturę, gwarantującą zachowanie dobrze znanego wszystkim smaku, z zastosowaniem nowych, najwyższej jakości składników, spełniających oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Co to za oczekiwania?

Że smakołyk nie będzie zawierał niekorzystnych dla zdrowia izomerów trans i tłuszczów utwardzonych. Będzie wolny od sztucznych aromatów i konserwantów. Że będzie stworzony z surowców pochodzących z certyfikowanych upraw, których pozyskanie odbyło się bez szkody dla przyrody i lokalnych społeczności.
Wymagania olbrzymie, ale możliwe do spełnienia. Trzeba po prostu sięgnąć po składniki, które spełniają wszystkie te wytyczne – jak margaryny premium z linii Maestra od ZT Kruszwica. Tym bardziej, że każdy z czterech produktów stworzonych specjalnie do ciast listkujących: Maestra puff pastry, Maestra puff pastry NH, Maestra z esencją masła delicate puff pastry i Maestra z esencją masła intenso puff pastry, wnosi do wypieku o wiele więcej – idealny kolor, smak, konsystencję i łatwość obróbki. Każda z margaryn jest wyjątkowa. Każda oferuje dodatkowe korzyści i spełnia najrozmaitsze oczekiwania cukierników i piekarzy. Wszystkie margaryny z linii Maestra to produkty najwyższej jakości – margaryny premium.

Jak rycerz został świętym?

Dla cukiernika czy piekarza ważniejsza od historii jest znajomość receptur i dostęp do najwyższej jakości składników. Warto jednak zacząć od króciutkiej wycieczki w czasie i spotkania z bohaterem dnia. Być może będzie on dodatkową inspiracją dla świętomarcińskich wypieków?
Święty Marcin, zanim jeszcze został świętym, był pobożnym, żyjącym w IV wieku rycerzem, który spotkawszy w czasie srogiej zimy żebraka, odciął dla niego połowę swego płaszcza i wręczył biedakowi sakiewkę. Według legendy pod postacią zmarzniętego żebraka, Marcinowi ukazał się sam Chrystus i skłonił go do przejścia w stan duchowny.
Kilka lat później przyszłego świętego wybrano na biskupa Tours. Ten jednak nie czuł się godny tak zaszczytnego tytułu i próbował się ukryć przed posłami w pomieszczeniach dla drobiu. Zdradziły go jednak gęgające gęsi, które dziś serwowane są jako danie główne na wszystkich świętomarcińskich ucztach.
Patron żołnierzy i ubogich, jest też za opiekunem koni, bydła i strażnika zimowych zapasów spożywczych. Tradycyjnie 11 listopada swoją pracę kończyli rolnicy, rybacy i pasterze, po raz ostatni wyprowadzający stada na pola, by wieczorem bawić się, jeść i pić na świętomarcińskich ucztach.

Co ma Marcin do rogala?

O ile legenda o Św. Marcinie tłumaczy zwyczaj przygotowywania gęsiny w dniu jego święta, o tyle trudno w niej znaleźć choćby najmniejsze nawiązanie do rogala. Rozwiązanie tej zagadki, znajduje się w mniej odległej przeszłości, a dokładnie w 1981 roku.
Jeśli wierzyć legendzie, piekarz Walenty, zainspirowany postawą świętego, postanowił zrobić coś dobrego dla ubogich. Nie przychodził mu jednak do głowy żaden szlachetny czyn. Zaczął więc modlić się do św. Marcina o podpowiedź. Ta nadeszła w noc poprzedzającą odpust. Rycerz na koniu pojawił się na drodze przed domem Walentego, uśmiechnął się tajemniczo i odjechał. Zaskoczony piekarz zemdlał z wrażenia, a gdy oprzytomniał, dostrzegł leżącą przed nim podkowę. To podsunęło mu myśl… Przez całą noc piekł ciastka w kształcie podkowy, wypełnione białym makiem i bakaliami, a następnego dnia rozdał je biedakom.

Prawdziwa historia rogala, niewiele różni się od legendy. Zamiast Walentego, mamy jednak innego piekarza, pochodzącego z Poznania Józefa Melzera. Nie ma też opowieści o odwiedzinach tajemniczego rycerza. Mamy za to pomysł Melzera, by upiec odpustowe rogaliki i rozdawać je biednym po mszy świętej.

Margaryny Maestra Puff Pastry czyli rogal premium

U podstaw tradycji wytwarzania świętomarcińskich rogali była troska o innych. Chęć obdarowania ich smakołykiem niezwykłym, wyjątkowym, najdoskonalszym.
Aby spełnić te wymagania trzeba stawiać na najwyższej klasy produkty, jak stworzone specjalnie do ciast listkujących margaryny premium z linii Mastra od Kruszwicy.
Dlaczego są tak wyjątkowe? Bo zostały stworzone z myślą o potrzebach cukierników i konsumentów, z najlepszych składników, bez niepotrzebnych, a często szkodliwych ulepszaczy.
Margaryny Meastra nie zawierają w recepturach tłuszczów utwardzonych (produkty oznaczone NH,) a co za tym idzie, praktycznie są wolne od izomerów trans, W margarynach premium z linii Meastra, zastosowano surowce pochodzące z certyfikowanych upraw RSPO, co gwarantuje, że dany składnik został pozyskany i wyprodukowany w sposób zrównoważony, spełniając wszystkie kryteria środowiskowe i społeczne.

Smak, kolor, faktura – rogale idealne

Czytając etykietę margaryn z linii Meastra zwracamy przede wszystkim uwagę na fakt, że znajdują się na niej tylko pożądane składniki. Warto jednak poświęcić odrobinę uwagi, tym które na etykiecie są, bo to one stanowią o wyjątkowych właściwościach wszystkich czterech produktów.

Idealną do ciast listkujących margarynę MAESTRA PUFF PASTRY, wzbogacono o naturalne przeciwutleniacze: witaminę C i tokoferole (główną formę witaminy E). To produkt nie tylko zdrowy, ale też doskonale poddający się obróbce ręcznej i mechanicznej.

Doskonały efekt listkowania ciasta uzyskamy również stosując margarynę MAESTRA PUFF PASTRY NH. Przeznaczona do ciast francuskich i półfrancuskich margaryna, została wzbogacona o beta-karoten, który nadaje ciastu ciepłą, maślaną barwę.

Maślany aromat to coś, co czyni wypieki wyjątkowymi. Z margarynami MAESTRA Z ESENCJĄ MASŁA DELICATE PUFF PASTRY i MAESTRA Z ESENCJĄ MASŁA INTENSO PUFF PASTRY, bez trudu stworzymy wyjątkowe maślane rogale świętomarcińskie.

Oba produkty łączą w sobie cechy użytkowe margaryny do ciast listkujących z aromatem i smakiem masła, pożądanym przez konsumentów. Dzięki zastosowaniu margaryny Delicate, zawierającej 5 proc. skoncentrowanego masła, uzyskamy subtelny, delikatny aromat. Jeśli zaś zależy nam na bardziej wyrazistym maślanym smaku, sięgnijmy po margarynę Intenso, zawierającą 10 proc. skoncentrowanego masła.
Oba produkty gwarantują doskonały efekt listkowania ciasta, a także odpowiedni wzrost i zachowanie kształtu ciastek po wypieku.

Dzień Świętego Marcina już niedługo. Czas zacząć poszukiwania idealnych składników, dzięki którym tegoroczne rogale będą jeszcze wspanialsze i bardziej wyjątkowe niż kiedykolwiek. Przygotowane z serca, z zachowaniem tradycyjnych receptur i na bazie produktów najwyższej jakości!

Przewiń do góry