Przejdź do aktualnościPrzejdź do wyszukiwarki

Regionalne inspiracje - cebularz lubelski

Cebularz

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym przepisem z cyklu Regionalne Inspiracje, w którym przyjrzymy się jednemu z najpopularniejszych produktów tradycyjnych w województwie lubelskim. Cebularz to pszenny placek, wywodzący się z kuchni żydowskiej. Poniżej znajdziesz krótką historię jego powstania, jak również oryginalną, certyfikowaną recepturę! Zapraszamy, może zainspiruje Cię do stworzenia własnego produktu opartego właśnie o ten przepis?

Skąd pochodzi Cebularz?

Pierwsze wzmianki na jego temat, a także przekazywana z pokolenia na pokolenie receptura, sięgają XIX stulecia. Jako pierwsi cebularze zaczęli wypiekać Żydzi z lubelskiego Starego Miasta, a przed II wojną światową był już on znanym przysmakiem na całej Lubelszczyźnie. Wówczas wypiekany był m.in. przez Żydów kazimierskich i zamojskich. Trudno określić, kiedy dokładnie miało to miejsce, ale wiemy, że po wojnie Cebularz rozpowszechnił się już w całym regionie. Piękny złocisty kolor, chrupiąca skórka oraz niepowtarzalny zapach sprawiają, że od lat na pierwszy kęs mamy chęć, gdy cebularz jest jeszcze ciepły, wprost wyjęty z pieca. Ten placek z cebulą nie ma sobie równych i cała Lubelszczyzna jest z niego tak dumna, jak górale z oscypka.

Zapraszamy do zapoznania się z oryginalną, certyfikowaną recepturą na Cebularz Lubelski.
Jakie są cechy charakterystyczne oryginalnego Cebularza?

Produkt jest wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2007-04-30 w kategorii: Wyroby piekarnicze i cukiernicze w województwie woj. Lubelskim.

Wygląd: Placek pszenny o średnicy 15-20 cm. Powierzchnię cebularza stanowi cebula pokrojona w kostkę wymieszana z makiem i solą.

Kształt: Okrągły

Rozmiar: 15-20 cm

Barwa: Złocista

Konsystencja: Stała

Smak: Zapach swoisty, smak cebulowy

Od sierpnia 2014 jest chroniony prawem Unii Europejskiej jako produkt regionalny. Od 2017 roku w Lublinie działa Regionalne Muzeum Cebularza.

Receptura

Ciasto:

  • mąka pszenna używana w przemyśle spożywczym (pozbawiona obecności zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych oraz o liczbie opadania nie mniej niż 220 i zawartości glutenu (%) nie mniej niż 25)100 kg
  • cukier2 kg
  • margaryna lub masło3 kg
  • drożdże4 kg
  • woda50 l
  • sól1 kg

Farsz:

  • cebula30 kg
  • olej roślinny1 l
  • mak niebieski3 kg
  • sól1,5 kg

Technika wykonania

Etap 1 - Przygotowanie farszu

Na 1 godzinę przed wypiekiem „cebularza lubelskiego” obiera się cebulę i kroi w grubą kostkę, dodaje się do niej sól, aby zmiękła i pozostawia do momentu aż z cebuli wypłynie sok, który potem trzeba odcedzić. Następnie dodaje się olej i mak. Tak przygotowany farsz gotowy jest do ułożenia na przygotowany placek.

Etap 2 - Przygotowanie ciasta

Ciasto pszenne wyborowe charakteryzuje się tym, że ma dwukrotnie zwiększoną zawartość cukru i margaryny w porównaniu do ciasta pszennego zwykłego.

Dla porównania:

Na 100 kg mąki pszennej do przygotowania ciasta wyborowego dodaje się 2 kg cukru, a do ciasta zwykłego – 1 kg. Do ciasta wyborowego dodaje się 3 kg margaryny, a do ciasta zwykłego – 1,5 kg.

Pozostałe składniki pozostają bez zmian.

Przed wyrobieniem ciasta przygotowuje się drożdże, z których należy przygotować mleczko drożdżowe metodą jednofazową (do drożdży dodaje się trochę cukru, mąki i wody) tak aby się rozpuściły. Następnie mieszamy wszystkie składniki i wyrabiamy ciasto. Odstawiamy do wyrośnięcia na około 20 minut.

Etap 3 – Dzielnie ciasta

Ciasto waży się i dzieli na kęsy o masie 50 - 250 gram w zależności od oczekiwanej wielkości produktu gotowego.

Etap 4 – Formowanie kęsów

Kęsy rozwałkowuje się ręcznie na placki o średnicy 5–25 cm i około 1 cm grubości. Na ułożone placki nakłada się wcześniej przygotowany farsz z cebuli i maku. Tak przygotowane placki odstawia się w ciepłe miejsce na ok. 25-30 min do wyrośnięcia.

Etap 5 – Wypiek

Wyrośnięte placki piecze się około 10-12 minut w temperaturze 240-250 C na złoty kolor. Upieczone „cebularze lubelskie” wyjmuje się z pieca i pozostawia do wystygnięcia. „Cebularze lubelskie” mogą być sprzedawane bez opakowań a miejsce, na którym ułożone są „cebularze lubelskie” do sprzedaży, winno być oznakowane nazwą „cebularz lubelski” i symbolem „chronione oznaczenie geograficzne. . W przypadku wykorzystywania opakowań, na etykiecie „cebularza lubelskiego” musi zostać umieszczony symbol chronionego oznaczenia geograficznego lub napis „Chronione Oznaczenie Geograficzne”. W opakowania jednostkowe mogą być pakowane wyłącznie wystudzone „cebularze lubelskie”. Zamknięcie produktu w opakowania jednostkowe

Farsz

Na 1 godzinę przed wypiekiem „cebularza lubelskiego” obiera się cebulę i kroi w grubą kostkę, dodaje się do niej sól, aby zmiękła i pozostawia do momentu aż z cebuli wypłynie sok, który potem trzeba odcedzić. Następnie dodaje się olej i mak. Tak przygotowany farsz gotowy jest do ułożenia na przygotowany placek.


Obserwuj naszą stronę i wyczekuj kolejnych przepisów z cyklu Regionalne Inspiracje, które mogą idealnie dopełnić Twoją cukierniczą i piekarniczą ofertę!

Zródłem przepisu jest:

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych „CEBULARZ LUBELSKI”

wytrawnedrożdżowe

Inne przepisy z tej kategorii