Przejdź do aktualnościPrzejdź do wyszukiwarki

Galette des Rois à la véritable frangipane

Galette des Rois à la véritable frangipane - Banner

Ruszamy z wyjątkowym cyklem przepisów regionalnych! Mowa o wypiekach i deserach charakterystycznych nie tylko dla regionów Polski, ale również dla różnych zakątków świata. Dziś prezentujemy Galette des Rois à la vraie frangipane, czyli francuski wypiek przygotowywany specjalnie na 6 stycznia.

Z okazji święta Trzech Króli Francuzi pieką okrągłą lub prostokątną tartę z ciasta francuskiego ze słodkim nadzieniem typu frangipane z migdałów, cukru, masła i jajek.

Zgodnie z tradycją w masie ukryta jest la fève – mała porcelanowa lub plastikowa figurka przedstawiająca dzieciątko Jezus lub inne postacie, kształty czy budynki. Osoba, której przypadnie kawałek ciasta z niespodzianką, zostaje królem lub królową wieczoru i otrzymuje papierową koronę dodawaną do wypieku.

Do oryginalnego przepisu stosuje się masło, jednak z powodzeniem zastąpić je może margaryna. Przekonaj się, jak niewiele potrzeba, by wykonać to kultowe i przede wszystkim pyszne ciasto!

Receptura

Ciasto francuskie tradycyjne:

Krem migdałowy:

 • miękkie masło100 g
 • mielone migdały100 g
 • cukier puder100 g
 • jaja2 szt.
 • likier Marsala lub Amaretto1 łyżka

Krem waniliowy:

 • mleko250 g
 • cukier40 g
 • żółtko2 szt.
 • mąka pszenna20 g
 • skrobia kukurydziana15 g
 • laska waniliowa1/2
 • fasola1 ziarnko

Technika wykonania

Ciasto podstawowe

Wszystkie składniki połącz na jednolitą masę w maszynie – 2 minuty na wolnych obrotach, a następnie 4 na szybkich. Schłodź przez około 20-30 minut w temp. 5°C.

Ciasto francuskie

Ciasto podstawowe rozwałkuj na kwadrat. Na środku połóż margarynę, załóż brzegi ciasta podstawowego, szczelnie okrywając margarynę. Rozwałkuj na prostokąt o grubości około 8 mm. Złóż na trzy.

Obróć o 90°. Rozwałkuj ponownie na prostokąt około 8 mm grubości. Złóż na cztery.

Galette des Rois à la véritable frangipane

Schłodź przez około 30 minut w temp. 5 °C Po schłodzeniu ponownie rozwałkuj i złóż na 3. Obróć o 90°. Rozwałkuj i złóż na 4. Schłodź. Rozwałkuj do odpowiedniej grubości.

Krem waniliowy

Zagotuj mleko z wanilią (przekrój na pół, wyskrob ziarenka i dodaj do mleka wraz ze strąkiem), odstaw na kilka minut, a następnie wyjmij strąk. Ubij żółtka i cukier, aż mieszanina stanie się biała. Dodaj mąkę kukurydzianą i mąkę pszenną w ostatniej fazie ubijania. Wlej połowę jeszcze gorącego mleka i zamieszaj mieszankę trzepaczką. Tak powstałą mieszaninę wlej do rondla z resztą mleka i postaw na małym ogniu, aż zgęstnieje, nie przerywając ubijania. Zdejmij z ognia, nałóż folię tak, aby przylegała do kremu (zapobiegnie tworzenia się kożucha) i ostudź.

Krem ​​migdałowy

Włóż zmiękczone masło do miski, dodaj cukier i za pomocą rózgi utrzyj na jednolitą masę. Ucierając dodawaj po kolei jaja. Mieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji. Dodaj likier, a na koniec proszek migdałowy, dobrze wymieszaj.

Nadzienie frangipane

Dodaj i delikatnie wymieszaj krem waniliowy z kremem migdałowym, tak aby uzyskać jednorodny krem. 

Wykończenie

Rozwałkuj cienko ciasto francuskie, wytnij dwa koła. Na pierwszym krążku rozłóż krem ​​frangipane do ok. 1,5 cm od brzegu, dodaj fasolę, lekko zwilż brzeg pierwszego krążka, aby oba krążki się skleiły. Przykryj drugim kołem. Sklej dwa krążki, naciskając czubkiem palca wskazującego dookoła ciasta równo z nadzieniem, odetnij nadmiar ciasta. Następnie ostrym nożykiem – żyletką wytnij na górnej warstwie ciasta wzór. Wymieszaj żółtko z odrobiną wody i posmaruj ciasto. Odstaw ciasto do lodówki na 30 minut. Wyciągnij z lodówki i ponownie posmaruj drugą warstwą mieszanki jajko/woda, i raz jeszcze odstaw na 30 minut do lodówki.

Wypiekanie

Rozgrzej piekarnik do 200°C. Piecz 10 minut w 200°C, następnie 20-30 minut w 180°C, obserwując pieczenie.

tartylistkujące

Inne przepisy z tej kategorii