Zaloguj się
Rejestracja
Instagram Youtube
Zamknij

Ekler

SKŁADNIKI

Receptura na ciasto parzone:

Krem waniliowy półtłusty:

Polewa do wykończania eklerów:

  • pomada wodna
  • barwnik pomarańczowy

Najbardziej klasyczne ciasto parzone? Eklery! Wyjątkowe w swojej lekkości, stanowią nieodzowną część menu najlepszych cukierni i piekarni. Wbrew pozorom wykonanie idealnego eklera stanowi wyzwanie, dlatego też specjalnie dla Was stworzyliśmy przepis perfekcyjny – wprost od naszych mistrzów cukierniczych! Podążajcie dokładnie za naszymi wskazówkami, a stworzycie deser, którego nie zapomni żaden miłośnik słodkości!

CIASTO PARZONE

Do garnka wlej wodę i rozpuść w niej sól. Dodaj margarynę i doprowadź mieszaninę do wrzenia. Następnie dodaj mąkę i dokładnie wymieszaj. Całość gotuj przez 3-6 min. stale mieszając, aby zapobiec przypaleniu do momentu, aż masa będzie gładka, szklista, straci zapach surowizny i zacznie odchodzić od brzegu naczynia. Schłodź zaparzoną mąkę do temperatury ok. 70℃. Stopniowo dodawaj jaja, ciągle mieszając, do uzyskania odpowiedniej konsystencji ciasta:

  • ciasto o zbyt sztywnej konsystencji da małą objętość wyrobów
  • ciasto o luźnej, wolnej konsystencji spowoduje zaś rozlewanie się wyrobów i niezachowanie kształtów.

Za pomocą worka cukierniczego z końcówką formuj eklery i wypiekaj.

Temperatura pieczenia ciasta parzonego: początkowa 230℃ przez około 10-15 minut. Następnie otwórz piekarnik, wypuść nadmiar pary i dosusz w temp. 220℃ przez około 5-10 minut.

Odpieczone, ostudzone eklery przetnij na pół. Za pomocą worka cukierniczego z końcówką napełniaj kremem jedną połówkę i przykrywaj drugą połówką. Całość udekoruj.

KREM WANILIOWY PÓŁTŁUSTY

Margarynę napowietrz. Składniki na krem wymieszaj na jednolitą, gładką masę za pomocą miksera. Odstaw na 15 minut. Do napowietrzonej margaryny dodawaj porcjami krem waniliowy. Gotowym kremem napełniaj eklerki za pomocą worka cukierniczego z końcówką.

POLEWA DO WYKOŃCZANIA EKLERÓW

Pomadę wodną lekko podgrzej (temp. ok. 40-42℃), dodaj barwnik i dokładnie wymieszaj.

Wierzchnią część eklera zanurz w pomadzie, odstaw do zastygnięcia i przykryj drugą połówkę.

Przewiń do góry